אריך ואלטר שטרנברג

רביעיית כלי קשת
עם מצו-סופרן סולו

מק"ט: IMI 7696
שנת כתיבה: 1953
משך היצירה: 30 דקות
מו"ל: מכון למוסיקה ישראלית
מסת"ב: 9781491183731
תגיות:
קול ורביעיית כלי קשת

אריך ולטר שטרנברג חיבר את הראשונה משתי הרביעיות שלו לכלי מיתר בשנת 1924. מרכזה הרוחני והמוסיקלי של יצירה זו הוא שיר יהודי עממי, המושר על ידי קול נמוך בפרק הסיום. שיר זה קובע את עולם הרעיונות של הרביעייה כולה, ושני הפרקים הראשונים מכינים ומעבדים חומר מוטיבי ורעיוני של השיר.
בקיצור קולע תוארה הרביעייה לרגל ביצוע הבכורה ב-1924: "שיר עממי, עמוק ופשוט כאחד, הוא הגרעין ממנו מתקלפת היצירה ואליו היא חוזרת לבסוף. החיים כמעברה, העולם כרס כמוס, תהומי, והאדם האומלל, הנמשך והנכסף לעולם אל החיים - מכאן נובע הרגש, הממלא את הרביעייה הזאת". כך מתחילה היצירה מהלך-רוח מסתורי כמעט בתנועה מתונה, בקצב מנענע, והיא משמיעה בנות קול של מוטיבי השיר העממי. הפרק השני, איטי והוזה, מכניס כאפיזודה - כעין נושא שני - מלודיה של "שמע ישראל", החוזרת גם בפרק האחרון. פרק הסיום נרגש בראשיתו, אולם הלך-הרוח הוא שוב מסתורי, בהכנה לשיר. אחרי עיבוד אמנותי של המוטיבים מוכתרת היצירה בפוגה גדולה, נעה בתשוקה. "שמע ישראל" מסיים את היצירה בצלילים עזים.
המלחין עיבד את יצירתו זו מחדש בשנת 1952 והארגון לחינוך, למדע ולתרבות של האומות המאוחדות (אונסקו) קיבל את הרביעייה להקלטה בחסות המועצה הבין-לאומית למוסיקה.