ארז איתמר

ארז איתמר

איתמר ארז הוא מוסיקאי -מלחין, גיטריסט ופסנתרן, מזוכי פרס ראש הממשלה לקומפוזיציה  (תשנ”ז), מנהיג אנסמבל אדמה המנגן מיצירותיו וחבר באנסמבל של רב אמן מוסיקת העולם עומר פארוק טקבילק. 

איתמר החל בנגינת הפסנתר בגיל מוקדם ואל הגיטרה הגיע בגיל 15. לימודים באופן פרטני: גיטרה קלאסית אצל יוסי ירושלמי, גיטרה ג'אז אצל גיל דור. תאוריה, הרמוניה קונטרפונקט וקומפוזיציה אצל מנחם ויזנברג, רון קולטון ואבל ארליך.

זכה במספר מלגות מטעם קרן אמריקה ישראל לתרבות עד לגיוסו לצבא.

איתמר שרת בתור גיטריסט בתזמורת חיל האויר, ובגיל 22 איתמר השתתף לראשונה בפסטיבל הג'אז באילת עם הטריו שלו בנגינת מוסיקה מקורית מפרי עטו. כמו כן לווה את מיטב האמנים בנגינתו, כגון שלמה יידוב ואחרים.

איתמר למד הלחנה בבית הספר הגבוה למוסיקה בקלן ובדיסלדורף, גרמניה  (90'-93'), בבית הספר גילדהול למוסיקה ודרמה (לונדון), וסיים תואר ראשון בהלחנה באקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים, כתלמידו של פרופ' מרק קופיטמן. 

עם סיום לימודי התואר הראשון, זכה בפרס היוקרתי של ראש הממשלה למלחינים (תשנ”ז) והינו אחד מהזוכים הצעירים ביותר שזכו בפרס יוקרתי זה. 

עם מעברו לקנדה קיבל מלגה ללימודי הקומפוזיציה לתואר שני ב-University of British Columbia. בהמשך שהותו בקנדה הקים איתמר את 'אנסמבל אדמה', וב2006 האנסמבל יצא עם הדיסק Desert Song שרובו ככולו מוסיקה מקורית של איתמר, ובעקבותיו יצאו להופעות רבות באולמות ופסטיבלים שונים. 

מלבד מוסיקה אינסטרומנטלית להרכבים שונים איתמר גם מלחין מוסיקה לתאטרון ולקולנוע. בשהותו בקנדה איתמר הלחין פס קול לסרט הדוקומנטרי Raised to be Heroes של חברת 

'National Film Board of Canada' אשר מאז השתתף בפסטיבלי סרטים שונים ברחבי העולם. 

איתמר השתתף במספר כתות אמן במסגרות שונות: הלחנה עם Peter Maxwell Davies (בסקוטלנד) ו-Egberto Gismonti (בספרד), וסדנאות לגיטרה פלמנקו עם Gerardo Nunez וJose Anotnio-Rodriguez (בספרד). 

עם חזרתו ארצה מקנדה ב-2007, הקים את אנסמבל אדמה כאן עם מיטב הנגנים המקומיים והופיע עם האנסמבל ברחבי הארץ, בין השאר בתאטרון גבעתיים, תאטרון ענבל (יפו), בית הקונפדרציה (ירושלים), פסטיבל הג'אז באילת, ועוד. 

במקביל הצטרף איתמר ארז לאנסמבל של אמן מוסיקת העולם עומר פארוק טקבילק והחל להופיע עימו ברחבי העולם. עם האנסמבל הופיע בין השאר בבית האופרה של סידני (אוסטרליה), במרכז הברביקן בלונדון (אנגליה), ברחבי ספרד, יפן, הודו, יוון, טורקיה ועוד.  

בשנת 2009 השתתף בהופעות  International Guitar Night בהשתתפות 3 נגנים בינלאומיים נוספים, וניגן במסגרת ההופעות האלו את המוסיקה המקורית שלו בכ60 קונצרטים ולפני אלפי אנשים, ברחבי קנדה, ארצות הברית ובריטניה. במהלך מסע ההופעות ההרכב הוציא דיסק ודיוידי. 

באוקטובר 2010 סיים איתמר והאנסמבל את העבודה על הדיסק החדש שנקרא Hommage .

הדיסק מכיל מוסיקה מקורית של איתמר ויצירות המוקדשות למוסיקאים שהשפיעו עליו במרוצת השנים, כגון אגברטו ג'יסמונטי, עומר פארוק, ויסנטה אמיגו, אנואר ברהים ואחרים. בין האורחים בדיסק מנגן אמן מוסיקת העולם עומר פארוק טקבילק. הדיסק מתקבל בהתלהבות רבה וזוכה להשמעות רדיו רבות בארץ ובחו"ל.

איתמר והאנסמבל הופיעו במסגרת פסטיבל הג'אז הבינלאומי באילת בינואר 2011, הוזמנו לנגן בפסטיבל Akbank Jazz Days באיסטנבול, טורקיה ב2011, ובפסטיבל הג'אז Jazz Tel-Aviv בפאריז, צרפת ב2012. 

מלבד עם האנסמבל, איתמר מופיע בתוכנית "דואטים" (במוסיקה מקורית של איתמר) עם אמן כלי ההקשה ישי אפטרמן, ומופיע עימו בארץ ובחו"ל. בימים אלה איתמר עובד על דיסק חדש וכמו כן דיוידי של תכנית זו. 

המוסיקה הקונצרטנטית של איתמר ארז בוצעה על ידי נגנים סולנים, הרכבים קאמריים ותזמורות בארץ וברחבי העולם, כגון: התזמורת הקאמרית הישראלית, תזמורת סימפונט רעננה, זמרי ה BBC (אנגליה), 'פרטיטה רדיקלה' (גרמניה), תזמורת ALEA III בוסטון, (ארה"ב) וה)Standing Wave Ensemble-קנדה).

איתמר חבר באיגוד המוסיקאים הישראלי, וכמו כן חבר מן השורה של המרכז למוסיקה קנדית.

מתוך אתר הבמה

צרו עימנו קשר!
פנו אלינו כאן