בימתי


סה"כ: 35
סה"כ: 35

אופרה ישראלית מקורית בשפה העברית

אופרה היא יצירה אמנותית בתחום הבמה המורכבת ממחזה המוצג על ידי שירה. תחילת דרכה של אומנות האופרה התרחשה בתקופת התרבות היוונית במאה החמישית לפני הספירה על ידי שחקנים שהציגו מחזות ושילבו בהם שירה. לאחר מכן התפתחה אומנות האופרה גם לשאר ארצות אירופה ואחר כך לעולם כולו.

בעשרות השנים האחרונות ועד היום מחדשת האופרה מסורות עתיקות מארצות שונות כמו איטליה וצרפת והגיעה עד אלינו לארץ ישראל. גם בישראל התפתחה מסורת מקומית של אומנות האופרה מראשית המאה ה-19 ועד היום לכדי אופרה ישראלית משלנו. כיום, אנו בהחלט גאים בקיומה של אופרה ישראלית מקורית בשפה העברית ונהנים מביצועיה המגוונים.

ספרי תווים של מלחיני אופרות ישראליות

אופרות ישראליות בראי ההיסטוריה

בשנת 1932 נוסדה לראשונה "האופרה הארצישראלית" על ידי מרדכי גולינקין וכללה בתוכה יותר מ-20 אופרות בינלאומיות בתרגום לעברית. למרות שלאחר 4 שנים היא פסקה מלפעול, בשנת 1941 קמה בארץ קבוצה שהציגה אופרות מתורגמות מרחבי העולם ונקראה "האופרה העממית הארצישראלית".

במסגרת היצירות שהעלתה קבוצה זו הוצגה לראשונה אופרה ישראלית מקורית שנקראה "דן השומר" מאת מרק לברי. לאחר 6 שנים של פעילות נפתחה במקום קבוצה זו "האופרה הישראלית" על ידי זמרת בשם אדיס דה פיליפ שפעלה בישראל עד לשנת 1982. בשנת 1985 נפתחה "האופרה הישראלית החדשה" שפועלת בישראל עד היום ומעלה, בין היתר, גם אופרה ישראלית מקורית בשפה העברית בהפקות משלה.

אופרה ישראלית יהודית – גאווה 

אופרות ישראליות שואבות ממקורותיה העתיקים באירופה ומוסיפה להם נופך חדש משלה העוסק בהוויה הארץ ישראלית לאורך ההיסטוריה ומוצגת בעיקר בשפה העברית. מסורת זו החלה ביצירתו של מרק לברי "דן השומר" משנת 1945 וממשיכה עד היום על ידי יצירות רבות של מיטב מלחיני האופרה הישראלים וביניהם: יוסף טל, אלה מילך-שריף, חיים פרמונט, מנחם אבידום ויוסף ברדנשווילי. 

 

אחת היצירות החשובות והמרכזיות ביותר הממחישות את עוצמתה של אופרה ישראלית היא האופרה "אשמדאי" של יוסף טל למילותיו של ישראל אלירז. היצירה אמנם מעולם לא הועלתה בארץ אך היא פרי יצירתם של מלחין ותמלילן ישראלים המייצגים אופרה ישראלית גאה.

 

עידוד יצירה של אופרה ישראלית מקורית בשפה העברית

המכון למוסיקה ישראלית (IMI) עוסק בקידום ועידוד של יצירה ישראלית מוסיקלית קונצרטינית ופועל במספר תחומים, ביניהם: הוצאה לאור, הפקות של מופעים ותקליטורים, מחקר ופרסומים, ספריה ומרכז מידע בינלאומי. אנו גאים לקחת חלק בתיעוד ושימור של אופרה ישראלית מקורית בשפה העברית ועידוד יצירה מקורית חדשה של אופרה ישראלית משלנו.