חיים אלכסנדר

בעקבות מזורקה
לפסנתר

מק"ט: IMI 427
שנת כתיבה: 1973/1987
משך היצירה: 2 דקות
מו"ל: מכון למוסיקה ישראלית
מסת"ב: 9781491183588
מילות מפתח:
פסנתר

בשנת 1973, נבחרה יצירתי "תבניות" כיצירת חובה ישראלית לתחרות הבינלאומית ע"ש ארתור רובינשטיין. מנהל התחרות אז, מר פרוסט ז"ל, הציע לי להלחין יצירה נוספת ואישית למאסטרו רובינשטיין. כך נולד הקטע "בעקבות מזורקה". המאסטרו אישר את קבלת היצירה במכתב ידידותי וחם, אך בגלל עיוורונו המתקדם הוא לא הספיק לנגן את היצירה בפומבי.
רובינשטיין היה שופניסט גדול והקליט את כל המזורקות של המלחין. המזורקה ב"מודוס הלידי" אופ' 24 מס' 2 הייתה אהובה במיוחד על המאסטרו, כפי שהוא אישר זאת גם במכתב אלי. בגירסה המקורית של יצירתי השתמשתי בכמה מהמוטיבים של המזורקה כרמזים בלבד, כשהסגנון הכללי הוא של המאה ה-20.
14 שנה לאחר מכן, הציע הפסנתרן וחברי דוד דולן להרחיב את היצירה הקצרה שנכתבה ב-1973 ולהוסיף לה מוטיבים רבים יותר מהמזורקה של שופן. וכך אכן עשיתי והלחנתי גירסה שניה ומורחבת ליצירה.
למרות ההתחלה הזהה ישנו הבדל מהותי בין שתי הגירסאות. רצוי להכיר ולנגן קודם את המזורקה אופ' 24 מס' 2. הפסנתרן יוסיף וינגן מיד אחרי השמעת המזורקה של שופן את אחת הגירסאות של "בעקבות מזורקה". דעתי היא שנגינת שתי הגירסאות, זו ליד זו מתאימה רק במסגרת מיוחדת, כגון שיעור או הרצאה.

חיים אלכסנדר