מי הם הבולטים במלחינים הישראלים במוזיקה קאמרית?

תאריך פרסום: 30/09/2020

קבוצה קטנה של כלי נגינה יוצרת בתוכה הרכב של מוזיקה קאמרית. המוזיקה מתנגנת באווירה אינטימית ובכך היא מאפשרת לקהל והנגנים חוויה אישית, ייחודית ונעימה יותר.

לאורך השנים נוצרה גם כאן מוזיקה קאמרית ישראלית מקורית. נגנים רבים עוסקים בחיפוש תווים בכל מאגר תווים עבור חומרים של מוזיקה זו. בישראל קיימים מספר מלחינים ישראלים מובילים בתחום.מוזיקה קאמרית ישראלית מקורית

פאול בן-חיים

פאול בן-חיים, יליד מינכן שבגרמניה, היה מלחין ישראלי ונחשב עד היום לאחד מהמלחינים הבולטים בתולדות המוזיקה הקלאסית הישראלית. לאחר מלחמת העולם הראשונה וטרם עלייתו לישראל השלים בן-חיים את לימודיו וחיבר, בין היתר, גם מוזיקה קאמרית מקורית. יצירותיו זכו לתהודה רחבה בגרמניה הן כמלחין הן כמבצע, כשקיבל תפקיד משמעותי בבית האפורה באָאוּגְסְבּוּרְג.

 

עדן פרטוש

עדן פרטוש, יליד בודפשט בהונגריה, נחשב גם כן לאחד מהמלחינים הבולטים שידעה ישראל. פרטוש שימש גם כמוזיקאי, ויולן ובהמשך כמורה ומנהל האקדמיה למוזיקה בתל אביב. לאורך הקריירה זכה פרטוש בפרס ישראל למוזיקה ופעמיים בפרס אנגל.

את לימודיו כמלחין עשה פרטוש תחת זולטן קודאי, מגדולי המלחינים של הונגריה.

 

עודד זהבי

מלחין נוסף שאף הוא בולט במוזיקה הישראלית הוא עודד זהבי. זהבי, לצד היותו מלחין מוכשר, משמש גם כמעבד, פסנתרן ופרופסור למוזיקה באוניברסיטת חיפה.

יצירותיו של זהבי זכו לביצועים על ידי תזמורות חשובות בישראל ובחו"ל. בין היתר בוצעו יצירותיו על ידי התזמורת הפילהרמונית של לונדון והתזמורת הפילהרמונית הישראלית.

 

משה זורמן

מלחין נוסף שלו קשר הדוק לתחום הרחב של מוזיקה קאמרית הוא פרופסור משה זורמן. זורמן, איש מוזיקה בכל רמ"ח אביריו, משמש אף כמלחין, מעבד, מרצה ומחנך בתחום המוזיקה בישראל. לאורך השנים זכה זורמן בפרס אקו"ם, פרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים ולפני שלוש שנים בפרס לנדאו.