היסטוריית המוזיקה הישראלית כרבגונית ועשירה

תאריך פרסום: 27/11/2019

המוזיקה האמנותית הישראלית, או כפי שמכנים אותה - מוזיקה קלאסית ישראלית, התפתחה החל משנות ה-30 של המאה ה-20, בזמן שמאות מוזיקאים יהודים עזבו את אירופה והיגרו לארץ מוזיקה ישראלית היסטוריהישראל. אותם מוזיקאים החליטו ליצור מוזיקה קלאסית שתהיה עם מאפיינים ישראליים, שתהיה מוזיקה של המקום החדש שלהם.

אבל כל אחד מהם ראה את הישראליות בצורה אחרת. מוזיקה ישראלית היסטוריה אשר מלחינים ישראלים השתמשו בניגונים אשכנזיים מזרח-אירופאיים, כשחלק מהם כתבו בהשפעת מוזיקה תימנית, חלק מהם הכניסו נושאים ערביים למוזיקה שלהם. כך נוצרה המוזיקה הקלאסית הישראלית - מוזיקה רבת פנים, מגוונת ועשירה. 

 

מיהם המלחינים הישראלים הבולטים במוזיקה הישראלית האמנותית?

המלחינים הבולטים בשנות ה-30 ואילך הם פאול בן-חיים, אלכסנדר אוריה בוסקוביץ', עדן פרטוש, מרדכי סתר ויוסף טל. אלה המלחינים שעיצבו את המוזיקה הישראלית, כל אחד בדרכו, החל מתחילתה והשפעתם ניכרת גם בימינו.הם היו המרכזיים החל משנות ה-30-40 ועד שנות ה-70 (טל גם אחרי, בוסקוביץ' נפטר מוקדם יותר).

מלחינים אחרים (בערך מאותה תקופה אבל קצת מאוחר יותר): ורדינה שלונסקי, מנחם אבידום, אבל ארליך, צבי אבני, בן-ציון אורגד, יחזקאל בראון, מרק קופיטמן, אנדרה היידו. מלחינים מתקופה קצת יותר מאוחרת ורלוונטית לימינו: נעם שריף, בטי אוליברו, עודד זהבי, מיכאל וולפה, מנחם ויזנברג.

בנוסף פועלים כיום מלחינים ישראלים מצוינים בארץ ובעולם, והמכון למוסיקה ישראלית שם בפניו דגש רב על פיתוחם וקידומם של המלחינים הישראלים.  

העושר הקיים במוזיקה הישראלית הקלאסית הוא רב. המכון למוסיקה הישראלית שנוסד ב-1961 ומרכז בתוכו שפע של מידע על ההיסטוריה המפוארת של המוזיקה הישראלית, משתף פעולה עם מגוון רחב של גופים בארץ ובעולם, מייצג ומוציא את יצירותיהם של מלחינים רבים ואף לוקח חלק משמעותי באירועים ופסטיבלים כמו התחרות הבין-לאומית לפסנתר ע"ש ארתור רובינשטיין, חג המוסיקה הישראלית, תחרות הנבל הבינלאומית בישראל, תחרות החלילית הבינלאומית תל אביב ועוד.