לוי יהודה

לוי יהודה

יהודה לוי נולד ב-1939 באלכסנדריה שבמצרים. עלה לארץ עם משפחתו ב-1953 וסיים את לימודיו התיכוניים במוסד החינוכי האזורי של קיבוץ נגבה, בו היה חבר עד ליציאתו, ב-1973, לשליחות מטעם ההסתדרות הציונית בקהילה היהודית בקליבלנד אוהיו. את שירותו הצבאי סיים באפריל 1960, בדרגת סגן בחיל התותחנים. את אהבתו למוסיקה גילה מגיל צעיר, כשהיה חבר במקהלת "המזמרים" של בית הכנסת אליהו חזן באזור מגוריו.

ב-1968, השלים יהודה את לימודיו לתואר ראשון בקומפוזיציה וניצוח באקדמיה למוסיקה ע"ש רובים בירושלים. בין מוריו היו פרופ' יצחק סדאי, פרופ' חיים אלכסנדר, ופרופ' מנדי רודן. עם סיום לימודיו לימד יהודה מוסיקה בתיכון האזורי "צפית" בכפר מנחם, וניהל את שלושת תזמורות בני הקיבוצים (מיתרים, נשיפה וסימפונית) על חלקן אף ניצח. עם סיום שליחותו בקליבלנד, ב-1976, הוצעה ליהודה מלגת אסיסטנט של ראש המחלקה למוסיקה של האוניברסיטה הממלכתית בקליבלנד, שבמסגרתה השלים את לימודי התואר השני במוסיקה אלקטרונית ומוסיקה בת זמננו, עם דגש על האסכולה הפולנית (פנדרצקי, גורצקי, לוטוסלבסקי, ואחרים) שהייתה אז בשיא תפארתה. במהלך לימודיו פיתח יהודה כתב גראפי לרישום פס קול אלקטרוני ופרטיטורה קוודרופונית לרביעיית כלים מזדמנים (4X4X4) וארבעה רשמי קול בלופ, אותה ניתן לנגן מארבעת צדדיה. בקונצרט הסיום שלו ניגנה התזמורת הסימפונית האורבנית של קליבלנד את עבודת הגמר שלו "הקדשה", ל-78 נגנים בעלי תפקידים נפרדים (הוקלטה שוב ב-1982 ע"י התזמורת הסימפונית של ירושלים בניצוח דוד שלון ז"ל) וכן יצירתו "אינוונציה" לנבל ופס קול אלקטרוני. ב-1984 ייצג את ישראל בכנס הבינ"ל למוסיקה חדישה של "גודיאמוס" בהולנד ומספר עבודות שלו ייצגן את ישראל בתחרות ISCM למוסיקה חדישה.

עם שובו לארץ ב-1977 ניהל במשך שנתיים את קונסרבטוריון "אקדמא" באשדוד, עד שעבר להתגורר בגליל, שם ניהל את החינוך המוסיקלי במועצה האזורית של הגליל העליון, והיה חבר צוות ההיגוי של "ימי המוסיקה בכפר בלום" ומנכ"ל "כיתות האמן הבינ"ל לפסנתר בתל חי" (1992), שני אירועים הממשיכים להתקיים מדי שנה. בין יצירותיו האלקטרוניות והכליות של יהודה חורגות שתי יצירות שהוזמנו ע"י "פסטיבל האמנות הבינ"ל של חצר תל חי" המתרחש תחת כיפת השמים. הראשונה, 4X4X4, בביצוע 2 חלילים, קלרניט, וסקסופון. והשנייה, "אוטפוניה" לשמונה כלי רכב, מנצח ורמזור.

יהודה, שגדל עד גיל 14 בצילה של המוסיקה הדתית מזרחית והמוסיקה הערבית, וחצה את הקווים כשהשלים את לימודי תואר האמן במוסיקה פולנית, משלב ביצירותיו את שני הקצבות של הסגנונות האלה. בין עשרות יצירותיו העממיות, ההרמוניות, הקלאסיות, התזמורתיות והמקהלתיות המסורתיות, ניתן למצוא גם יצירות חדישות המשקפות את השכלתו המוסיקלית האלקטרונית ו"הפולנית".

לצד פעילותו המוסיקלית יהודה הוא גם משפטן המכהן משנת 1993 כמנהל המחלקה המשפטית של חברת "אפיליידי". בין השנים 1996-2011 כיהן יהודה כראש מינהל אקדמי של המכללה האקדמית תל חי ומשנת 2017 הוא מכהן כמזכיר מדעי של מכון המחקר הגלילי "מיגל".

צרו עימנו קשר!
פנו אלינו כאן