ידיד יצחק

ידיד יצחק

יצחק ידיד, מלחין ופסנתרן

המלחין הישראלי ד״ר יצחק ידיד הוא בוגר האקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בירושלים, קונסרבטוריון ניו-אינגלנד בבוסטון ואוניברסיטת מונאש במלבורן. ידיד כותב ומנגן מוסיקה עם משמעות רגשית עמוקה, ומבטא ביצירותיו רגשות הצומחים מן העולם היהודי-ישראלי. יצירותיו מתאפיינות בשילוב של סגנונות, בטכניקה כתיבה עשירה ובחיפוש תמידי בנבכי הנפש. בסגנון המיוחד לו הוא חוקר ומפתח מוסיקה מקורית המשלבת ניבים עכשוויים לצד סגנונות עתיקים, ומשלבת אלו לצד אלו אלתור, יסודות מן המוזיקה הערבית הקלאסית ופיוטים, ורעיונות שמקורם במוזיקה מערבית מן העת הנוכחית. ידיד מושפע ביצירותיו מנושאים חוץ מוסיקאליים, כדוגמה, אלגוריית המערה של אפלטון, בה השתמש על מנת להעביר מסר ולחברו לרוח זמנינו. יצירותיו מוצגות לעתים כסיפור בשפת המוסיקה, ומציגות תמונות ומפגשים, טקסטורות של צבעים וחיבורים מרתקים של תרבויות וסגנונות שונים.

יצחק ידיד זוכה לשבחים רבים על יצירותיו המבוצעות בארץ ובחו״ל. בין הפרסים הרבים שזכה בהם בישראל ובעולם אפשר לציין במיוחד את פרס לנדאו לאמנויות הבמה לשנת 2009 ופרס ראש הממשלה למלחינים לשנת 2006.כמו כן זכה בפרס בפסטיבל העוד הבינלאומי על יצירתו "שלישייה לעוד-קונטרבס-פסנתר" ובפרס בתחרות הנבל הבינלאומית ה-17 על יצירתו עד אין סוף, לנבל סולו. ב-2009 זכה ידיד במענק אמן על שם ג'ודית רייט. ב-2008כיהן כמלחין הבית של האקדמיה המערב-אוסטרלית לאמנויות הבמה. ידיד זוכה במענקי הלחנה מטעם המועצה האוסטרלית לאמנות.

ידיד הופיע באולמות מרכזיים כגון קרנגי הול בניו יורק ויצירותיו בוצעו על ידי הרכבים רבים במסגרות מגוונות ברחבי העולם כולו, מאוסטרליה ואפריקה ועד לצפון אמריקה.  יצירותיו מופיעות על גבי -12 תקליטורים, שראו אור בחברות תקליטים מרכזיות כגון סוני, צ'לנג', בי-טי-אל ונקסוס, והן זכו לביקורות בעיתונות המוסיקה העולמית. למן שנת 2007 ידיד מלמד מוסיקה באוסטרליה, וכיום הוא מכהן כמרצה לקומפוזציה בקונסרבטוריון שבאוניברסיטת גריפית' בבריזביין. 

צרו עימנו קשר!
פנו אלינו כאן