כינור סולו


דפים: [1] 2 (סה"כ: 92)

ללא ספק בזכות תווים לכינור שחוברו בידי מלחינים ישראלים, כולנו יכולים ליהנות מן המיטב של המוסיקה הקלאסית הישראלית, יצירות לכינור בשילוב תזמורת סמפונית נחשפות ביצירה החשובה ביותר והיא "סונטה ב-סול" של פאול בן-חיים לצד יצירות לכינור אחרות. זוהי יצירה מוכרת מאוד שנכתבה עבור יהודי מנוחין, גדול הכנרים בעת המודרנית.

דפים: [1] 2 (סה"כ: 92)

המלחין פאול בן חיים יליד גרמניה, היה גם מנצח ופסנתרן אשר נמלט מציפורני הנאצים ועלה לישראל ב 1933 

וודאו שאתם נחשפים גם ליצירות הבאות. אם אינכם מכירים, אתם מוזמנים להקשיב או להזמין את אסופת התווים. ואחרי ששומעים או מנגנים, תמיד טוב להקשיב או להשמיע, גם בפעם השנייה והשלישית... 

תווים לכינור – למי מתאים לנגן על כינור?

אם אתם אוהבים כלי קשת, אתר מכון המוסיקה הישראלית הוא עבורכם. נגינה על כינור היא עילוי ומשימה קשה מאוד. ידיעת קריאת תווים לכינור יכולה להיות דרך ספרי תווים להורדה. תווים אלו יאפשרו לכם לשדרג את יכולות הנגינה שלכם. נגינה על כינור יכולה לשדרג את היכולות האישיות שלנו.

לא צריך להיות אמן כדי לנגן כמה מהיצירות הקלאסיות המקוריות ביותר לכינור מאת מלחינים ישראלים. אתר המוסיקה הישראלית מרכז תווי נגינה לכמה מהנושאים האהובים מהמוזיקה הקלאסית לכינור ומקל עליכם ותורם להנאת הנגינה. בין המלחינים המובילים ניתן למנות את ציפי פליישר, מנחם ויזנברג, דניאל גלאי, אבל ארליך ועוד. 

תווים לכינור "אבל לארליך, בשרו של כינור"

המלחין פאול בן חיים שילב ביצירה זו מוטיבים מן המזרח עם כתיבה מערבית מודרנית (מודרנית לאותה תקופה, כמובן). בה הכינור משתלב ומתבלט ביצירת מופת זאת.

סונטות לכינור, ניגנו בארץ כבר בשנות השישים. אורכה של היצירה מעט יותר מ-10 דקות. ניתן להאזין ולצפות באחד הביצועים הטובים, באתר שלנו. את היצירה הזאת ויצירות רבות אחרות ניתן להזמין באתר כתווים לנגינה. 

"מסורת" של דובי זלצר 

יצירה משולבת, בתזמורת כלייזמרים יחד עם תזמורת סמפונית. למעשה אלה עיבודים של שירי יידיש (לא חסידיים) אבל מוכרים מאוד - רוז'ינקס מיט מענדלן, א יידישע מאמע, רייזלע, דוינה וכו'. 

מפגשים IV של מנחם וייזנברג

סוויטה קונצרטית ססגונית לחליל, מפגש בין כינור קלאסי (או חליל) וכינור כלייזמר ותזמורת.

קונצ'רטו מחווה לסשה ארגוב/ משה זורמן

המלחין הישראלי משה זורמן, כתב יצירה זו לכינור ותזמורת סמפונית כמחווה ומלחין הדגול סשה ארגוב בה הוא עושה פאראפראזות מענינות ומסוגננות לשיריו של המלחין הדגול.   

מן המקורות, תהילים בכינור - משה לוסטיג

יצירה המשלבת השראה מן המקורות, מספר תהילים וכן קטעי נגינה משולבים, של שלל כלי הקשת. בין הכלים המשתתפים כינורות ונבל, צ'לו וויולה. להשיג גם בפרטיטורה. 

אריך ואלטר שטרנברג – סונטה 

יצירה ובה השילוב הנעים לאוזן בין הכינור לבין הפסנתר. סונטה מלאת חיים ולב, השואבת השראה בין היתר מהלחנים הגדולים של באך. פרקי היצירה מלווים את האדם בשלבים שונים בחייו. לאורך השנים הוכנסו קיצורים ביצירה שהפכו אותה לנגישים יותר, גם לקהל היותר רחב. 

עושר ביצירות לכינור 

כאמור באתר המוסיקה הישראלית תוכלו להתרשם ממבחר סטים של תווים לכינור אשר משתלב בניגוד לכלים אחרים בנגינות יהודיות, בהרמוניות צועניות, קלאסיות, ממזרח ומערב בהרבה ווריאציות של תווים לכינור. למתחילים ולמנוסים, לחובבים ולנגנים מקצועיים, סולנים ומקהלות.