מרק קופיטמן

מאחורי כל זה
לתזמורת קאמרית

מק"ט: IMI 7235
שנת כתיבה: 1997
משך היצירה: 19 דקות
תזמור:
2,0,2 2,0,0,0 & strgs
מו"ל: מכון למוסיקה ישראלית
מסת"ב: 9781491175897
תגיות:
תזמורת קאמרית

"מאחורי כל זה" (מסתתר אושר גדול)

שמעת את כל הספרייה שלך במהלך הסגרים, וחסר לך משהו חדש לשמוע? יש לך חיבה ליצירה ישראלית מקורית, בהשארת יצירות ישראליות אחרות? מעניין אותך החיבור ביניהן? אם התשובה לכל השאלות האלו הייתה "כן", אז "מאחורי כל זה" של המלחין הישראלי מרק קופיטמן הוא בדיוק הדבר בשבילך.

קצת על המלחין

מאחורי כל זה היא יצירה, כאמור, של מרק קופיטמן. קופיטמן היה מלחין ידוע, מוצלח וזוכה פרסים במוסקבה ובברית המועצות ככלל, לפני שעלה ארצה בשנת 1972. גם בארץ הלחין יצירות רבות וטובות, מתוך חיבור בין הפולקלור היהודי העתיק – אותו התחיל ללמוד לעומק קופיטמן עם מגוריו בארץ – ובין חדשנות מוסיקלית של אותה העת, הן מבחינת כתיבתו המתוחכמת, והן בשילוב טכניקות וכלים חדשים.

גדולתו של קופיטמן בלטה לעין, ובמהרה החל לכהן כמרצה וראש החוג להלחנה ותאוריה באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. קופיטמן המשיך להלחין ולעבוד במרץ עד תחילת המאה ה-21, והמשיך לאורך כל הדרך להיות קולה של חדשנות וקידמה מוסיקלית.

קצת על היצירה

היצירה המדוברת של קופיטמן מבוססת על פואמה וספר שירה של יהודה עמיחי – "מאחורי כל זה מסתתר אושר גדול". היצירה מדברת על יהדות, ישראליות, והחיבור לשירתו של עמיחי. ביצירה יש גם תוגה, גם כאב, חיבור למסורת למול הקיום הישראלי של אותה התקופה וכיצד אלו חיים או מתנגשים זה בזה.

היצירה משקפת בצורה ברורה וחדה את השקפתו האישית של קופיטמן, מראה את רגשותיו המורכבים למלחמות ישראל והמאבק על קיום המדינה. יצירה זו בוצעה הן בארץ והן מחוצה לה, והייתה נתונה לשלל פרשנויות ודעות. בהתאם, היא זכתה לשלל ביצועים מגוונים, כשכל ביצוע כמו מחיה פרשנות אחרת ליצירה.

מאחורי כל זה – היש בנמצא?

אם "מאחורי כל זה" הצליחה לסקרן גם אותך, כי שסקרנה רבים ורבות אחרים, אפשר להאזין בספוטיפיי לשם העלינו את ההקלטה של היצירה. מטרתו של "מכון מוסיקה ישראלית", כפי שמרמז שמו, היא הנגשת המוסיקה הישראלית דרך תווים לכל דורש. כחלק מפועלם, המכון מציע להאזנה את היצירה "מאחורי כל זה, קדיש, מוסיקה לכלי מיתר". דיסק שהוצאנו ועדיין זמין לרכישה. הדיסק נמצא בסטרימינג. 

אתם מוזמנים למצוא ביצוע מופלא של היצירה מטעם הקאמרטה הישראלית בניצוחו של אבנר בירון, יחד עם יצירות נוספות המשלימות את חווית ההאזנה.