יוסף ברדנשווילי

מסע אל תום האלף
תמונות ואריות מתוך האופרה

מק"ט: IMI 8496-II
מו"ל: מכון למוסיקה ישראלית
מסת"ב: 9781491129180
מילים: א.ב. יהושע
תגיות:
סופרן, מצו-סופרן, טנור, פסנתר

מסע אל תום האלף –  סיפור אופראי עם סיום האלף הראשון לספירה 

אוהבים אופרות? אוהבים סיפורי עם, היסטוריה יהודית, ולראות כיצד אלו יכולים ללמד אותנו על חיינו כיום? רוצים לאחד בין כל התחומים? ייתכן כי האופרה מסע אל תום האלף היא בדיוק הדבר בשבילכם. 

אם קיים ספר בעברית שנעשתה לו אדפטציה אופראית נפלאה בעברית הוא "מסע אל תום האלף" בה מומחש ספרו של א.ב יהשוע על סיפור עם יהודי מסוף האלף הראשון לספירה.

 

קצת על הסיפור

האופרה מסע אל תום האלף מבוססת על ספרו המוכר של אברהם ב. יהושע בעל אותו השם. הסיפור מתרחש בשנת 999 באירופה, וגיבורנו הוא בן-עטר, סוחר יהודי מטאנג'יר. לאור הצלחתו של הסוחר, הוא יוצא עם שתי נשותיו ושותפים אחרים למסע חוצה אוקיינוסים ויבשות, בניסיון לפייס את אחיינו.

הקשר עם אותו אחיין, אשר היה שותפו העסקי של בן-עטר, ניתק עקב בקשת אשת האחיין, בעלת מוצא אשכנזי, שהתנגדה למסורת הצפון-אפריקאית של נשיאת מספר נשים. הסיפור מגולל בהומור, אך ברגישות ובחוכמה, את הניסיון לגשר אחר פערי התרבויות שבין מזרח למערב, כיצד היהדות מקשרת או מפלגת את בני המשפחה. הסיפור מסופר באותנטיות רבה לשני הצדדים, בלי לבחור ובלי לפייס, ונותן לנו שיעור חשוב על דו קיום.

 

להחיות את הספר דרך מוסיקה תיאטרלית

מסע אל תום האלף מבוסס על פי ספרו של א.ב. יהושע אשר כתוב בשפה גבוהה שסוחף את הקורא לעלילה מורכבת, עם קשרים תרבותיים והיסטוריים והומור של פעם, ההפקה האופראית עושה מאמץ גדול ומוצלח לגשר על פערי הזמן, ולהחיות את הספר כשהמוזיקה נועדה כדי לתת נפח נוסף לעלילה, מעין פרשנות של המלחין לסיפור של א.ב. יהושע.

שנית, אם הגעתם עד כאן, כנראה שאתם אוהבים מוסיקה. כאוהבי מוסיקה, סביר להניח שתסכימו שכמעט הכל טוב יותר בפורמט מוסיקלי, על אחת כמה וכמה באופרה. השירה, התפאורה, הוויזואליות והתזמור מתאחדים יחדיו להחיות את המילים בצורה שאין שנייה לה. בפרט, כשמדובר במסע אל תום האלף וביצועו האופראי, תנכחו לגלות שמדובר בהפקה מוסיקאלית יוצאת דופן, תוצרת כחול-לבן של המלחין הישראלי יוסף ברדנשווילי הדגול, שהלחין שלל הצגות, מחזות ואופרות בשנות ה-90 ותחילת המאה ה-21. 

כיצד לחוות את מסע אל תום האלף? 

למרבה הצער, אין הפקה מתוכננת של מסע אל תום האלף בזמן הקרוב. ניתן למצוא הקלטת וידאו של ההפקה הראשונה שלה ברחבי האינטרנט. בנוסף, האתר של "המכון למוסיקה ישראלית" מציע ספרייה רחבה ומרהיבה של מגוון יצירות מוסיקליות, ובהן אריות מובחרות כמו מסע אל תום האלף, וגם סוויטה לתזמורת המבוססת על האופרה, למיטיבי לכת."

את היצירה של קופיטמן בד"כ מזמינות תזמורות עבור ביצוע בקונצרטים. מעט מאוד מנצחים וחוקרים מזמינים אותה. 

את מסע אל תום האלף אפשר לבצע במלואה רק באופרה הישראלית. יש סוויטה תזמורתית שאותה מזמינות רק תזמורות גדולות (בינתיים רק הזמנה אחת), ויש גם חלקים מתוך האופרה בליווי פסנתר, שאותם מזמינים זמרים.