מקהלה


קטגוריות

לאוהבי שירי מקהלה ולשרים במקהלות מומלץ ראשית להגיע לחג המוסיקה הישראלית, השנה זו חוויה שאתם חייבים לזכור שלא לפספס. הידעתם כי מעל ל-20 שנה מתקיים החג שהוא חגיגה של ממש לכל אוהבי הזמר הישראלי והמקהלות בפרט.

בניגוד לכלים אחרים, דווקא המקהלות מבצעות יצירות ישראליות משום שהזמרות/ים במקהלות (ילדים/נשים/גברים) מחוברים לשפה ולשירים עצמם.

ייחודיות שירי מקהלה ומקהלות בישראל

עושר המקהלות הפעילות כיום בישראל מרטיט לב. מה שמייחד את שירי המקהלות להן נכתבות יצירות קלאסיות לעומת הגבעטרון או מקהלות פועלים בנוסח של פעם. היא רמה אחרת של כתיבה לקולות מקהלה. אם רוצים להזכיר שמות מקהלות אז מקהלת רינת וזמרי קאמרן (שכבר לא קיימות), מקהלת העפרוני, מקהלת מורן, מקהלת אודיאנה, מקהלת אנקור, מקהלת בת קול, מקהלת האיחוד.

אם חשקה נפשכם בהופעות חיות של שירי מקהלה, גם את זאת לא תתקשו למצוא. האנסמבל הקולי הישראלי, מקהלת העפרוני, המקהלה הקמרית של רמת גן, כל אלה ורבים אחרים מציעים לוחות של הופעות גדושות ומלאי עניין. אז פתחו את היומנים והזמינו כרטיסים. ההנאה מובטחת. בקיבוצים, בהיכלי התרבות, במוזיאונים הנבחרים, כל אלה מארחים את המיטב ואת המובחר. גם אתם מוזמנים להופעות הקרובות!

מלחינים ישראלים מובילים בשירי מקהלות

כמעט כל מה שכתב יחזקאל בראון מיועד לזמרי/ות מקהלות , גם יצירותיו ועיבודיו של מנחם ויזנברג ברובן למקהלה, כל העיבודיו של גיל אלדמע. יצירה שיש להזכיר היא "קנטטה לשבת" של מרדכי סתר (עם תזמורת כלי קשת) אשר נחשבת לאחת מהיצירות היפות ביותר שיש למקהלות. לא מעט להקות והרכבי זמר בצעו את יצירותיהם.

שירי מקהלה לא רק בהופעות חיות 

מעת לעת, מתקיימים בארץ אירועים מיוחדים שבהם אפשר ליהנות מכל מיני שירי מקהלה גם באתרי הטבע (כמו מערות בית גוברין) וגם במיטב האולמות. אך את המלחינים המובילים ואת המקהלות הוותיקות וגם החדשות, אפשר לשמוע לא רק בהופעות חיות. המכון למוזיקה שמקדם את מיטב היצירה המקורית מאגד מקהלות, יוצרים ויצירות גם בתקליטורים. מה למשל? דוגמאות לא חסר. 

לחובבי המשלים, ניתן למצוא מקהלת ילדים אשר שואבת השראה מן המשלים המפורסמים שכולם מכירים ומתרגמת לקולות שמימיים. אוהבי המסורת יוכלו ליהנות ממקהלות אשר מפליאות בשירה מפסוקים מן המקורות. בהקלטות ניתן לשמוע גם מקהלות ילדים המזמרות ממיטב שירת רחל. 

סוג אחר לגמרי של שירים מקסימים תחת השם "קול הקורא הצלול" מבוססים על שירי אלקמן שנכתבו לפני מאות רבות של שנים. חובבי כלי הנגינה מעץ מוזמנים להאזין למקהלה בליווי כלי נשיפה קלאסיים (מרדכי סתר). מקהלה בשלושה קולות (בן ציון אורגד) הינה יצירה נהדרת לחובבי זמרה גברית, בשילוב הרמוני של פסנתר.  

כיום ניתן לראות אף צעירים שנדבקו בחיידק שירי המקהלות. זהו המקום שנותן את הכבוד לקלאסיקה של היצירה המקורית, המלחינים הישראלים וגם הרכבים ואנסמבלים חדשים. על מלחינים, יוצרים והרכבים, אתם מוזמנים להתעדכן בכל עת, בכלי התקשורת וגם אצלנו במכון למוסיקה ישראלית (IMI).