שטרן מקס

שטרן מקס

מקס שטרן – מלחין, מבצע, מנצח, מוסיקולוג, מבקר מוסיקלי, מרצה, ואיש חינוך – הינו חלוץ בעולם המוסיקה הישראלית שקיבל הכרה בינלאומית ביצירת ז'אנר עשיר של יצירות תנכיות תוך שילוב של מזרח ומערב עם מוסיקה בת זמננו – הוכר כמביע חום, מלא רגש, אותנטיות ומקורי... נוגע בעבר ופורץ לעתיד. כפי שכתב המנצח הקנדי-ישראלי אורי מאיר: מקס שטרן יותר מכולם הוא המלחין הישראלי הנוגע בנשמה, יצירותיו מעוצבות יפה ומרשימות.

יצירותיו נוגנו ע"י התזמורות המובילות בישראל, בוצעו בחו"ל ובפסטיבלים מובילים באירופה, אסיה וארה"ב, הוקלטו ושודרו ויצאו לאור ב-19 תקליטורים. יצירותיו זכו בפרסים ואותות הוקרה כגון: פרס ליברסון של איגוד הקומפוזיטורים הישראלים, האגודה היפנית למוסיקה בת זמננו, איטליה Epic Music, והאופרה של ניו-יורק  Vox Showcase. לאחרונה זכה במענק מקרן התרבות של מפעל הפיס לביצוע יצירתו "קנטטת השואה".

כמלחין ומבקר של הג'רוזלם פוסט, מקס שטרן השתתף בפסטיבלים של האגודה הבינ"ל למוסיקה בת זמננו (ISCM) באוסלו, ציריך, אסן,  ומקסיקו סיטי. הוא היה הנציג הישראלי הראשון בליגת הקומפוזיטורים של אסיה (ACL) בפיליפינים ובתאילנד. הוא זכה: במלגת מגורים ב- MacDowel Artist Colony (כפר אומנים יוקרתי), מלגת קרן פורד, מלגת מחקר של הקרן האמריקאית לתרבות יהודית (MFJC). 

 מקס שטרן נולד ב-1947 בארה"ב. צעדיו הראשונים היו בבית ספר. תואר ראשון במוסיקה למד באיסטמן (Eastman School of Music), לתואר שני למד באוניברסיטת ייל, קיבל הכשרה בשיטת קואדי, לימודי מוסיקה בסמינר היהודי תאולוגי בניו-יורק (JTS), וקיבל את הדוקטורט במוסיקה מאוניברסיטת קולורדו בבולדר.

לפני עלייתו לישראל הוא ניגן בקונטרבס עם: הפילהרמונית של רוצ'סטר, הסמפונית של ספרינגפילד, הפילהרמונית של ברוקלין, וערך עיבודים לתזמורת הבלט האמריקאית עבור רקדנים מפורסמים (כגון נטליה מקרובה ומיכאיל ברישניקוב). הוא עלה לישראל ב-1976 לנגן בתזמורת רשות השידור בירושלים. בין היתר כתב מוסיקת רקע לתאטרון החאן הירושלמי ליצירה של ש"י עגנון, וכן ניגן עם מלך הכליזמרים, הקלרינטן גיורא פיידמן, בבית נשיא המדינה.

אכן הייתה זו קריאתו של "אברהם אבינו" - קול פנימי שהביא את מקס שטרן לארץ לשלב את האמנות המערבית עם הקונטקסט של הזהות היהודית. בדרך הוא פגש מדריך רוחני – צדיק מהר ציון, השתתף בלימודי ה"חדר" התימני עם ילדים ששיננו את הטקסט התנכי בנעימה המסורתית העתיקה, וכל זה לפני שמאסטרו מנדי רודן הביא אותו לנגב לנגן בסינפונייטה של באר שבע. 

בהמשך מקס שטרן הקים תזמורת תלמידים בישיבת בני עקיבא בבאר שבע – לימד את כל הכלים, הכין עיבודים רלבנטיים לאירועי שנת הלימודים, וניצח שם על אירועים. לאחר שהתחתן עברו לעיירה ירוחם, שם הקים תזמורת תלמידים, ניהל את הקונסרבטוריון, ארגן פסטיבל למוסיקה יהודית, וקונצרטים, השתתף עם קבוצת נגני מוסיקה מזרחית מירוחם בקונסרבטוריון בהובלת נגן העוד המפורסם יהושוע אזולאי. בהמשך הוא הקים תזמורת סטודנטים ומקהלה באוניברסיטת בן גוריון, כן הקים מקהלת חזנים בבאר שבע וניצח עליהן. באוניברסיטת אריאל מקס שטרן הקים תכנית אקדמית למוסיקה יהודית וישראלית במסגרת המחלקה למורשת ישראל. על פעילויותיו אלה הוא זכה באותות הוקרה מהסתדרות העובדים בנגב, ומעירית אריאל.

יצירותיו יצאו לאור ע"י המכון למוסיקה ישראלית, הוצאת טרה, ואור תו. הרקורד האקדמי  של פרופ' מקס שטרן כולל מאמרים ובמיוחד שני ספריו: התנ"ך ומוסיקה: השפעת התנ"ך על המוסיקה המערבית ותהילים ומוסיקה, עליהם נתן הרצאות: באירופה, אסיה, אוסטרליה, דרום אמריקה וארה"ב. כן הוזמן כפרופ' אורח לאוניברסיטאות רבות: קנזס, רטגרס, מלבורן, בוסטון ולונדון.

צרו עימנו קשר!
פנו אלינו כאן