שריף נעם

שריף נעם

נעם שריף

המלחין והמנצח נעם שריף, חתן פרס ישראל ופרס אמ"ת,  נולד בתל-אביב ב-1935. את השכלתו המוסיקלית רכש אצל פאול בן-חיים וזאב פרידלנדר. ניצוח למד אצל איגור מרקביץ' בזלצבורג, וקומפוזיציה – אצל בוריס בלאכר בברלין. כמו כן למד פילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים.

את יצירתו הראשונה, אקדמות למועד, ניגנה התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של לאונרד ברנשטיין בפתיחת היכל התרבות בתל-אביב ב-1957. יצירותיו מנוגנות מאז בארץ ובעולם ומודפסות על גבי תקליטורים של חברות בינלאומיות. בין התזמורות המנגנות את יצירותיו: התזמורת הפילהרמונית של ברלין, התזמורת הפילהרמונית הישראלית, תזמורת פילדלפיה, תזמורת פיטסבורג, תזמורת הרדיו של בוואריה והתזמורת הסימפונית של ה-BBC. יצירותיו יוצאות לאור במכון למוסיקה ישראלית ובהוצאת Peters בלייפציג.

בין יצירותיו החשובות שלוש יצירות ווקאליות גדולות המהוות טרילוגיה: מחייה המתים (בצוע בכורה ע"י התזמורת הפילהרמונית הישראלית באמסטרדם), פסיון ספרדי (ביצוע בכורה ע"י התזמורת הפילהרמונית הישראלית בטולדו, עם זובין מהטה ופלסידו דומינגו) ותהילים של ירושלים (הושמעה לראשונה בפתיחת חגיגות 3000 שנה לירושלים). 

ב-2012 נגנה הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של מהטה את "מחייה המתים" בפסטיבל זלצבורג ומיד אח"כ בקונצרט חגיגי בקרנגי הול בניו-יורק.

שריף ניצח בקביעות, בארץ ובעולם, על יצירותיו ועל יצירות מהרפרטואר העולמי. תלמידיו תופסים מקומות חשובים כמנצחים בתזמורות ברחבי העולם.

נעם שריף היה המנהל המוסיקלי של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, התזמורת הסימפונית חיפה, התזמורת הקאמרית הישראלית והתזמורת הקאמרית הקיבוצית. הוא ייסד וערך פסטיבלים למוסיקה ברחבי הארץ, היה יועץ מוסיקלי לפסטיבל ישראל והגיש תוכניות מוסיקה  ברדיו ובטלוויזיה ובאולמות הקונצרטים. 

 ב-1990 התמנה לפרופסור לניצוח וקומפוזיציה באקדמיה למוסיקה באוניברסיטת תל-אביב ואף היה ראש האקדמיה.  ב-2015 התמנה לדיקאן ביה"ס למוסיקה בקריה האקדמית אונו.

נעם שריף היה נשוי משנת 1983 למלחינה אלה מילך-שריף. 

צרו עימנו קשר!
פנו אלינו כאן