מוסיקה קלאסית – משמעויות והשוואה לסגנונות

תאריך פרסום: 29/04/2022

המושג "מוסיקה קלאסית" מתייחס בדרך כלל למוסיקה סטנדרטית של העולם המערבי. היא ביטוי רחב וכולל למוסיקת קונצרטים ומוסיקה דתית. המונח קלאסי מבטא את היכולת של המוסיקה להיות רב-דורית ושאינה מושפעת ממגמות משתנות או מאופנה. יצירות קלאסיות הן יצירות שגם שנים לאחר שהולחנו ובוצעו, הן עדיין מהוות מקור של הנאה והשראה. משהו על-זמני ו"גדול". לפיכך, מוסיקה קלאסית תיחשב כמוסיקה שלא תישכח.

השימוש במונח "מוסיקה קלאסית" לא היה בשימוש עד תחילת המאה ה-19. אנשים התחילו אז לדבר על "מוסיקה קלאסית" כשביקשו לשבח ולהלל מלחינים גדולים.

מוסיקה קלאסית

מוסיקה קלאסית מתייחסת למסורת המוסיקלית הפורמאלית של העולם המערבי, המובחנת מהמוסיקה העממית המערבית או מסגנונות מוסיקה אחרים. המונח מוסיקה קלאסית יכול להתייחס גם ליצירות לא-מערביות, כאשר ביצירות אלו קיימות איכויות צורניות דומות למוסיקה המערבית.

חלילנית צד מנגנת מוסיקה קלאסית

מוסיקה קלאסית נחשבת למורכבת מבחינת הצורה המוסיקלית שלה והארגון ההרמוני. היא הושרשה בעיקר על ידי הכנסיות והחצרות המלכותיות במערב אירופה, שלקחו עליה ועל מלחיניה חסות. המוסיקה הקלאסית הייתה בעיקרה דתית וחד קולית. 

בהיסטוריה האירופית, משם יצאה המוסיקה הקלאסית, מתייחסים למאה ה-18 וה-19 כתקופה הקלאסית בה פעלו מוזיקאים, אמנים, סופרים ומוזיקאים אשר קיבלו את השראתם והושפעו מצורות האמנות של התקופה הקלאסית ביוון וברומא העתיקה.   

מה בין מוסיקה קלאסית לסגנונות מוסיקה אחרים

בשונה ממוסיקת פופ, מוסיקה קלאסית לא נוצרה לשם הפופולאריות או המסחריות. אך אין זה אומר שמוסיקה קלאסית אינה יכולה להיות פופולארית. כמו סגנונות מוסיקה אחרים, מוסיקה קלאסית יכולה להביע מצבי רוח שונים כגון שמחה, עצב, פחד או שלווה. 

מוצרט למשל כתב את הדיברטימנטים והסרנדות שלו כדי לבדר ולשעשע אנשים במסיבות. קטעי מוסיקה קלאסית יכולים להיות קצרים אך גם ארוכים מאוד, כמו סיפור מוזיקלי גדול וארוך. סימפוניה של מאהלר או שוסטקוביץ' יכולה להמשך קרוב לשעה ואופרה היא בידור של ערב שלם. 

ג'אז, בשונה ממוסיקה קלאסית מבוסס על אלתורים. הג'אז גם מושפע מהמוסיקה הקלאסית.  ג'ורג' גרשווין, למשל, כתב סטנדרטים של ג'אז וגם מוסיקה קלאסית. אך לא רק ג'אז, גם מוסיקה קלאסית אפשר לאלתר. באך, מוצרט ובטהובן אלתרו לעיתים קטעי מוסיקה ארוכים על עוגב, צ'מבלו ופסנתר ואף  רשמו את האימפרוביזציות הללו כיצירות לכל דבר, שנחשבו ליצירות שנכתבו ב"מכה" אחת.