יצחק ידיד

קידושים וקילולים
לתזמורת קאמרית

מק"ט: IMI 8371
שנת כתיבה: 2017
משך היצירה: 10 דקות
תזמור:
2,2,2,2 - 2,2,2,0, timp & str
מו"ל: מכון למוסיקה ישראלית
מסת"ב: 9781491181218
תגיות:
תזמורת קאמרית

קידושים וקילולים היא יצירה בפרק אחד שנכתבה בהזמנת מאסטרו כריסטיאן לינדברג ותזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית. היצירה נכתבה בהשראת המקום הטעון והנפיץ, הקדוש ליהודים ולמוסלמים, "הר הבית" בירושלים; המקום בו שכן בית המקדש ובו נמצא מסגד אל-אקצה. היצירה משקפת, או מתרגמת למוזיקה רגשות דתיים שקשורים למקום זה.

"קידושים" הנם מלשון קודש ו"קדש" - הוא דבר רוחני ויפה, ו"קילולים" משמעו גידופים חריפים. החריזה של הכותרת "קידושים וקילולים" היא בניואנס סרקסטי-מריר ומציגה אמירה של: בא לברך (לקדש) ונמצא מקלל (ההיפך מ"בא לקלל ונמצא מברך" שבפרשת בלק, ספר במדבר), ואת הפרדוקס של אלו שכוחות האופל השתלטו עליהם, למרות שבכלל התכוונו לעשות טוב. היצירה היא מעין תיעוד של מקום קדוש ויפה, שהוא גם מטען לאלימות, הנובעת מסכסוכים בין-דתיים ובעיות פוליטיות שלהם לא נמצא פתרון.  

קידושים וקילולים, הכתובה לתזמורת קאמרית, מורכבת מ-20 חלקים (תמונות מוזיקליות) המנוגנים ברצף. חלקים אלו ממזגים גישות הלחנה מגוונות, שנובעות ממסורות מוזיקליות מרוחקות ומנוגדות: מהמזרח (מוזיקה ערבית קלאסית ופיוטים) ומהמערב (אוונגרד אירופי), וכך היצירה מחברת בין העתיק לבין החדש.