גלעין רחל

גלעין רחל

רחל גלעין נולדה בשטוקהולם, שבדיה בשנת 1949, שם למדה פסנתר עם פרופ' גוטפריד בון, מתלמידיו של ארתור שנאבל. לאחר לימודים במגוון תחומים הכוללים מוזיקולוגיה, קולנוע ופדגוגיה באוניברסיטת שטוקהולם גלעין סיימה תואר ראשון בשפות שמיות עם התמחות בשפה העברית באוניברסיטת אוּפּסאלה בשנת 1974. לאחר עלייתה לישראל שנה לאחר מכן, היא השלימה תואר ראשון ושני בקומפוזיציה באקדמיה למוזיקה ע"ש רובין באוניברסיטת תל-אביב אצל פרופ' ליאון שידלובסקי. בשנות ה-80 היא השתתפה בקורס קומפוזיציה בצרפת בהדרכתם של ויטולד לוטוסלבסקי ואנרי דיטייה, ובסמינר היוקרתי למוזיקה בת זמננו בדרמשטדט.

יצירותיה של גלעין כוללות שתי סימפוניות ויצירות תזמורתיות נוספות, שני קונצ'רטי לשני פסנתרים ולתזמורת, וכן יצירות קוליות, קאמריות וסולניות. רבות מהן נשענות על נושאים וטקסטים הלקוחים מעולם התוכן היהודי, בהן "אספר מעשה בלט" (2002) המתבססת על טקסט מן המאה ה-12 של אליעזר בר יהודה ממגנצה, ו"תפילה חדשה" (2014) המתבססת על טקסטים מתפילת יום הכיפורים. בעוד יצירות מוקדמות, כדוגמת התנפצות ים הקרח (Islossning) ייצגו סגנון אוונגרדי, משנות ה-90 ואילך היא החלה לשלב בין סגנונות שונים אגב הבלטת המעבר מאטונליות לטונליות כאמצעי לביטוי המעבר מחושך לאור. דוגמה מוקדמת למעבר מסוג זה היא היצירה ונגינותי ננגן למקהלה. 

יצירותיה של גלעין זכו להכרה בינלאומית כאשר "התנפצות ים הקרח" ייצגה את ישראל בתחרות "רוסטרום" בפריז בשנת 1990, ויצירתה "מעגלים" זכתה בשנת 1993 לציון לשבח בתחרות השנתית של Vienna Modern Masters בווינה. הסימפוניה הראשונה שלה הייתה אחת משלוש יצירות שנבחרו לביצוע בשלב הגמר של תחרות קונצרט יובל השישים של התזמורת הפילהרמונית הישראלית ויצירתה "מעגלים", שבוצעה בבכורה עולמית בידי תזמורת רדיו שבדיה בניצוחו של גארי ברתיני (1992), בוצעה באותה שנה גם על ידי התזמורת הפילהרמונית הישראלית. 

יצירותיה בוצעו בישראל, באירופה ובארצות-הברית בידי תזמורות והרכבים מובילים בהם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית של רשות השידור השבדית, התזמורת הסימפונית ירושלים, קבוצת מוסיקה נובה, אנסמבל מיתר, אנסמבל המאה ה-21, תזמורת יעקובספלאץ בגרמניה ואנסמבל "אקו" (ברלין), בניצוחם של גארי ברתיני, תיאודור גושלבאור, דיוויד רוברטסון ואחרים. בשנת 1994 היא זכתה בפרס ראש הממשלה ובאותה שנה היא זכתה בפרס אקו"ם על יצירתה "ונגינותי ננגן", שהוקלטה שנה לאחר מכן בידי מקהלת הרדיו השוודי. בשנים האחרונות יצירותיה מבוצעות בקביעות בגרמניה; בין היתר הוקדש קונצרט ליצירותיה במיינץ ויצירתה "ממעמקי אור וחושך" בוצעה על ידי תזמורת יעקובספלאץ (Jakobsplatz) במינכן. יצירתה "התחיינה" לסופרן, טנור והרכב קאמרי הוזמנה על ידי הפסטיבל למוזיקה ישראלית ובוצעה בביצוע בכורה בידי נגני אנסמבל המאה ה-21 (2018), ובאפריל 2019 בוצעה בביצוע בכורה הסונטה לפסנתר שכתבה בקונצרט לרגל יום הולדתה ה-70. 

תקליטור ראשון מיצירותיה, "ונגינותיי ננגן", יצא לאור בשנת 1999 בשיתוף פעולה עם רדיו שבדיה. בהמשך הופיעו התקליטורים "פריזמה" (2004), "קול קורא במדבר" (2006) "אתהלך בארצות החיים" (2008) ו"היחיד מול הנצח" (2014). בשנת 2011 נחנך ארכיון רחל גלעין במחלקת המוזיקה בספריה הלאומית בירושלים הכולל מסמכים, ראיונות, הקלטות, פרטיטורות ועוד. 

הארכיון מלווה באתר בעברית ובאנגלית: 

http://web.nli.org.il/sites/NLI/Hebrew/music/Rachel-Galinne/About-Galinne/Pages/default.aspx

צרו עימנו קשר!
פנו אלינו כאן