רן שולמית

רן שולמית

שולמית רן החלה להלחין שירים בגיל שבע. בגיל תשע כבר למדה קומפוזיציה אצל כמה מהמוזיקאים הידועים ביותר בישראל כגון אלכסנדר אוריה בוסקוביץ׳ ופאול בן-חיים, וכמו כן פסנתר אצל מרים בוסקוביץ׳ ואמה גורוכוב. יצירותיה המוקדמות בוצעו על ידי מוזיקאים מקצועיים ותזמורות, בקונצרטים וברדיו. היא המשיכה את לימודיה בניו יורק בביה״ס מאנס קולג׳ למוסיקה, עם מילגות של המכללה ושל קרן התרבות אמריקה-ישראל. 

בשנת 1991 זכתה בפרס פוליצר למוזיקה, בנוסף לפרסים ומענקים רבים אחרים בארה״ב, ביניהם המקום הראשון בפרסי פרידהיים של מרכז קנדי, שני מענקים של קרן גוגנהיים, מענקים של הקרן הלאומית לאמנויות, קרן קוסביצקי של ספריית הקונגרס בוושינגטון, קרן פרום למוסיקה, ״צ׳מבר מיוזיק אמריקה״, ועוד רבים אחרים.

יצירותיה בוצעו ע״י תזמורות מובילות, ביניהן תזמורת שיקגו, תזמורת קליבלנד, תזמורת פילדלפיה, הפילהרמונית הישראלית, תזמורת המלחינים האמריקנים, הפילהרמונית של ניו יורק, תזמורת ירושלים, תזמורת בלטימור, ועוד. בין המנצחים שניצחו על יצירותיה היו זובין מהטה, דניאל ברנבוים, פייר בולז, כריסטוף פון דוהנני, גארי ברטיני, גוסטבו דודאמל, יהודי מנוחין, ודוד שלון. 

שולמית רן היתה מלחינת הבית של תזמורת שיקגו (1997-1990) ושל ה״ליריק אופרה״ של שיקגו (1997-1994), אשר גם הזמינה וביצעה את האופרה הראשונה שלה ״בין שתי עולמות״ (״הדיבוק״), ובשנת 2011 היתה מלחינת הבית של האקדמיה האמריקנית ברומא.

לאחרונה פרשה מהוראה באוניברסיטת שיקגו, שם לימדה משנת 1973 כפרופסורית במחלקת המוזיקה. היא מונה את עמיתה וידידה המנוח המלחין רלף שייפי, איתו גם למדה בשנת 1977, כמורה בעל חשיבות מיוחדת בחייה.

בין הפסטיבלים הרבים להם הוזמנה להורות או כמלחינה אורחת היו פסטיבל טנגלווד, פסטיבל אספן, ובקיץ של 2018 פסטיבל מרלבורו. 

יצירתה ״היפרבולות״ לפסנתר נבחרה כיצירת החובה בתחרות ארתור רובינשטיין השניה שהתקיימה בישראל בשנת 1977. היצירה ״ספקות״ לקול, קלרינט ופסנתר המבוססת על טקסט של סילביה פלט׳ נכתבה בשנת 1979 בהזמנת תחנת הרדיו WFMT בשיקגו וזכתה לביצועים רבים בארה״ב. הקונצ׳רטו לקלרינט ״ההצגה נמשכת״ נכתבה בהזמנת ״ימי הקלרינט 2008״. את ביצוע הבכורה בארה״ב ביצעה התזמורת הסימפונית האמריקנית עם הסולנית לורה פלקס ובניצוחו של לאון בוטשטיין. 

בין 1996 ו-2000 היא היתה המנהלת האמנותית הראשונה של ״טמפוס פוגיט״ - הביאנלה למוסיקה בת זמננו במוזיאון תל אביב.

לשולמית רן הוענקו חמישה תארי דוקטור כבוד ע״י מוסדות שונים. היא נבחרה כחברה לאקדמיה האמריקנית לאמנויות ולמדעים וכמו כן לאקדמיה האמריקנית לאמנויות ולספרות. יצירותייה הוקלטו ע״י למעלה מתריסר חברות תקליטים. 

למידע נוסף:  https://www.presser.com/composer/ran-shulamit/

 

צרו עימנו קשר!
פנו אלינו כאן