פייגין שרה

פייגין שרה

שרה פייגין נולדה בריגה, לטביה. שם גם קיבלה את חינוכה המוזיקלי. ב-1972 עלתה עם משפחתה לישראל.

ב-1973 ייסדה בחולון את הקונסרבטוריון הראשון שבו כל מוריו היו עולים חדשים. היא ניהלה מוסד זה במשך 10 שנים. שרה פייגין פיתחה שיטה ייחודית ללימודי ילדים בקבוצות. היא הרבתה לערוך סדנאות במוסדות חינוך מוזיקליים בכל הארץ. היא התמחתה בכתיבת יצירות לפסנתר ועוגב (במיוחד ל- 4 ול- 6 ידיים).

במרוצת הזמן עיבדה שירים ישראליים מסוגים שונים. בין תלמידיה הבולטים של שרה פייגין: שרון פרבר - מלחינה ופסנתרנית הכותבת מוזיקה לסרטים בהוליווד. דן אטינגר - פסנתרן, זמר ומנצח (כיום עוזרו של דניאל ברנבוים באופרה של ברלין). אבי אבליאב - מלחין הכותב מוזיקה לסרטים, ומוזיקאים נוספים.

בהלחנתה נוטה שרה פייגין להרמוניות המושפעות מהמלחינים הגדולים של ברית המועצות, כגון שוסטקוביץ ופרוקופייב. ביצירותיה היא מכלילה לעיתים פולקלור. 

עוד בריגה היא כתבה שני בלטים המבוססים על נושאים אפיים רוסיים: "עץ הזהב" ו"ימי המאושרים" ועוד 3 יצירות קצרות יותר: תרגיל (1968), פואמה (1968) והסערה (1969) על פי גורקי.

בין יצירותיה גם אופרה לילדים "בית החתולים" (1959, עובד מחדש ב- 1988).

כמו כן כתבה יצירות תזמורתיות וקאמריות שונות, בין היתר את הפואמה הסימפונית "הקשב" למצו סופראן ותזמורת לטקסט של עמנואל הרוסי, קונצ`רטו לקלרינט ורביעיית מיתרים ושתי סונטות לכינור ולפסנתר.

יצירותיה ועיבודיה של שרה פייגין נוגנו בקול ישראל ובקונצרטים קאמריים בישראל, ארה"ב, צרפת, גרמניה, לטביה וצ`כיה.

בשנת 2000 זכתה יצירתה "הרהורים על ניגון" לציון של כבוד בתחרות הבינלאומית לקומפוזיציה של אוניברסיטת מיאמי.

שרה פייגין רגישה למתרחש בחיים היהודיים ולאירועים הפוקדים את ישראל. אכפתיות זו היא בטאה ביצירות המוקדשות למקרים אלה, כגון: "הדרך האחרונה" (סונטה לפסנתר המוקדשת לקורבנות 

באבי-יאר), "תפילה" לכינור ופסנתר (1987), "יגון" (מוקדש לקורבנות הפיגוע בבית-ליד במרס 1995) ואת שלישיית הפסנתר "אלגיה", שנכתבה שעות ספורות אחרי רצח יצחק רבין.

לציון הישגיה המוזיקליים היא קיבלה בשנת 2000 פרס מיוחד מטעם ראש העיר חולון. בקונצרט חגיגי לכבוד אירוע זה נוגנה בנגינת בכורה רפסודיה לצ`לו ופסנתר מפרי עטה.

מתוך אתר הבמה

צרו עימנו קשר!
פנו אלינו כאן