יחזקאל בראון: חייו ויצירתו

מק"ט: IMI 1031
שנת פרסום: 2017
מו"ל: מכון למוסיקה ישראלית
מסת"ב: 0024900504505
עורך: פאול לנדאו
מס' עמודים: 432

לאתר דוגמאות השמע

 

יחזקאל בראון (2014-1922) היה מהגדולים והמקוריים במלחיני המוסיקה האמנותית בישראל. תקופת יצירתו משתרעת על כששים שנה ומקיפה יצירות למקהלה, קונצ'רטי ויצירות סימפוניות לסולנים ולתזמורת, שירים לקול ופסנתר ועשרות יצירות קאמריות וסולניות. הספר כולל חמישה פרקים אוטוביוגרפיים מרתקים בעריכתה של בתו, רתם לוז, דיונים מעמיקים בסוגות השונות של יצירתו, ורשימה מלאה של יצירותיו. את הספר מלווה אתר עשיר של דוגמאות שמע.

מחברי הפרקים זכו להיכרות וקשרי ידידות עם יחזקאל בראון שהצטיין באישיותו החמה, הצנועה, והמוערכת על ידי עשרות רבות של מלחינים, מבצעים, וחוקרים בארץ ובעולם.

יהואש הירשברג הוא פרופסור אמריטוס בחוג למוזיקולוגיה באוניברסיטה העברית. אחד החשובים בתחומי מחקרו הוא היסטוריה וסוציולוגיה של המוזיקה האמנותית הישראלית. ספריו: "פאול בן חיים: חייו ויצירתו", "אלכסנדר אוריה בוסקוביץ'": חייו, יצירתו, הגותו" במשותף עם הרצל שמואלי, .Music in the Jewish Community of Palestine

רתם לוז היא פסנתרנית, מלחינה ובעלת תואר ד"ר במוזיקולוגיה. היא נמנית על סגל ההוראה במכללה האקדמית צפת. מחקרה עוסק בהיבטים סגנוניים-אסתטיים של צורת הסונטה במאה העשרים.

יוסף גולדנברג הוא תאורטיקן של מוזיקה טונלית וחוקר מוזיקה ישראלית. בעל תואר ד"ר במוזיקולוגיה, מלמד באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, שם הוא גם מכהן כמנהל הספרייה.

נפתלי וגנר הוא פרופסור וחוקר בחוג למוזיקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא עוסק בניתוח מבני של המוזיקה המערבית הטונאלית, תוך דיון בסוגיות התיאורטיות הנלוות לשיטות הניתוח ובעיקר לשיטת שנקר. ערק זמנית משדות המחקר הקלאסיים לטובת כמה הרפתקאות מחקריות בתחום המוזיקה הפופולרית. ספרו "הביטלס: שבע השנים הטובות" ראה אור בהוצאת 'מאגנס' עם תום האלף הקודם וספרו על המוזיקה של סשה ארגוב, יצא לאור ע"י מוסד ביאליק עם פרוס האלף הנוכחי. לשם חקר שיריו של ארגוב העמיד וגנר שיטה סדורה לבדיקת יחסי מילה וצליל סביב הגורם הפרוזודי. כעת הוא שרוי בעיצומו של חקר המוזיקה בעיניי הסיפורת — כיצד מיוצגת מוזיקה )אמיתית או פיקטיבית( בטקסט ספרותי וכיצד ייצוגיה מתפקדים בעיצוב העלילה. ספרו "מוזיקה קטלנית: המוזיקה בעיני הסיפורת" יצא לאור בקרוב.

רקפת בר-שדה היא בעלת תואר ד"ר על מחקר מקיף על מוזיקה ישראלית על פרקי תהלים. היא מרצה אורחת בתחום המוסיקה היהודית בקולורדו קולג', ארה"ב.